Eksterne stævner


 

<Til toppen>

 

ÅBV-SISU/MBK-OB-CIF-Vorup FB m.fl. den 17. oktober 2018
Elite-Rækken
1. Tommy Samsing - Jens Erik Linde, SISU/MBK
2. Bent O Jakobsen - Finn Jensen, SISU/MBK
3. Gerner Groot - Jan Folkerman, Randers Freja/Skalborg
A-rækken
1. Ib Ringgaard - Lars "Hilti" Sørensen, SISU/MBK
2. Kirsten Langberg - Svend Gundahl, ÅBV
3. Jørgen Bredberg Nielsen - Uffe Gaarde, OB
B-rækken
1. Kurt Kristensen - Jens Peter Jensen, Vorop FB
2. Inger Clausen - Keld Bøtger, OB
3. Ebbe Frederiksen - Henrik Nielsen, OB
C-rækken
1. Tommy Jensen - Erik Svane, OB
2. Ulrik Præstegaard - Ove Mølgaard, OB
3. Vita Møllenberg - Ejner Eriksen, SISU/MBK
D-rækken
1. Arne Jensen - Svante Ruden, Vorup FB
2. Gudrun Nielsen - Tonny Broch, SISU/MBK
3. Jytte Sørensen - Peter Sørensen, OB

<Til toppen>

ÅBV - EBTK - Ribe den 5. september 2018
A-Rækken
1. Jørgen Tagmose, EBTK - Kirsten Langberg, ÅBV

2. Flemming Friederichen, Ribe - Niels Andersen, ÅBV

3. Peter Ø Madsen, ÅBV - Hans Barckmann, ÅBV

B-Rækken

1. Peter Rostgaard, EBTK - Ejner Jensen, ÅBV

2. Niels Andersen, Ribe - Steen Djervad, ÅBV

3. Peter Pedersen, EBTK - Henri Sørensen, ÅBV

C-Rækken

1. Flemming Falkenhøj, EBTK - Ameneh Taba, ÅBV

2. Ella Nybo, EBTK - Andre Zawadzki, EBTK

3. Karen Oddershede, EBTK - Bent Walter, ÅBV

<Til toppen>

OB: Jubilæumsstævne den 19. april 2018
Elite-Rækken
3. Niels Andersen - Jimmy Amdisen, ÅBV
4. Hans E Sørensen - Finn Lorentzen, ÅBV
 
ÅBV deltog i Elite-rækken med ovennævnte 2 par.

<Til toppen>

DM: Veteranbordtennis den 14. - 15. april 2018

Her de meget fornemme resultater af ÅBV's deltagelse i DM i Veteran -
Bordtennis, afholdt den 14 og 15. april 2018 i Bellevuehallen i Risskov.
Hertil kommer det flotte resultat i DM-rækken 2017/18 hvor
Jimmy og Niels blev nummer 2 (Se opslag).

Finn Lorentzen har nedfældet en øjenvidneskildring af begivenhederne i Bellevuehallen.
Tak til Finn!

Set af Finn Lorentzen ved danmarksmesterskaberne i Veteran Bordtennis,
afholdt i Bellevuehallerne i Risskov, den 14. og 15. april 2018.

"ÅBV86 deltog med følgende 9 spillere: Kirsten Langberg,Niels Andersen,Jimmy Amdisen,Finn Lorentzen,Hans E. Sørensen,Dennis Holm,Egon Gaarmann,Bent Walther og Palle Andersen.
Kirsten vandt alle sine kampe i damesingle for 65 til 69 årige, og blev dermed dansk mester. Det var et skridt op på sejsskamlen i forhold til sidste år hvor det blev til en sølvmedalje. I den afgørende kamp førte Kirsten 2-0 i sæt over Hanne Hansen fra Frederiksværk, tabte tredje og i fjerde sæt stivnede Kirsten,
glemte at flytte benene og var bagud med 4-8, men så fandt Kirsten igen sit gode spil frem, og vandt sættet (lidt heldigt) med 11-9, og vandt dermed kampen med 3-1. Fuldt fortjent med et DM-Guld, en belønning for Kirstens store træningsindsats i vores flotte nye træningslokale.
Som forventet blev det til dobbelt guld til Dennis Holm i 75-79 års rækken, et i single og et i herre double sammen med Egon Gaarmann.
Det blev til en meget fornem placering som nr. 2 i 70-74 års divisionen for hold til Niels Andersen og Jimmy Amdisen, hvor de overraskende henviste Slagelse til bronzepladsen. Godt gået.
I herre single for 70-74 årige stod Hans E. Sørensen for den helt store overraskelse. Hans var den eneste ÅBV’er der gik videre fra puljespillet til hovedturneringen. I ottendedelsfinalen mødte Hans den tidligere verdensmester i herre double, selveste Jens Erik Linde fra Sisu/MBK, hvor det blev til en overbevisende sejr på 3-1 i sæt. I kvartfinalen tabte Hans dog til den tidligere landsholdsspiller Niels Poulsen fra Virum med 0-3 i sæt. Så det endte med en femteplads til Hans ud af 19 deltagere, rigtig godt gået af Hans.
Bent Walther fik en tredjeplads i 80 års rækken. Palle Andersen fik en tredjeplads i 75 års rækken i herre double, sammen med P Mølholm fra Kolding KFUM."

Finn Lorentzen
 

 

Dame Single Veteran 65

1 Kirsten Langberg ÅBV 1986 Suveræn vinder
2 Hanne Hansen, Frederiksværk BTK
3 Sonja-Heesche-Andersen, Holsted BTK
4 Lisbet Helweg Strachan, København BTK

Herre Single Veteran 75

1 Dennis Holm, ÅBV 1986
2 John Toudahl, Triton, Odense
3 Svend Erik Schrøder, Sisu/MBK
4 Palle Larsen, Kolding KFUM

Herre Single Veteran 80

1 Per Mølholm, Helsingør BTK
2 Pouel Gross, Amager BTK
3 Bent Walther, ÅBV 1986

Herre Double Veteran 75

1 Dennis Holm/ E. Gaarmann, ÅBV86/ÅBV86
2 J Toudahl/S E Schrøder, Triton/Sisu/MBK
3 P Larsen/Palle Andersen Kolding KFUM/ÅBV86 Man er vel verdensmester
4 P Mølholm/P Gross, Helsingør/Amager

Herre Double Veteran 70 (9 hold)

7 Jimmy Amdisen/Nils Andersen ÅBV86
9 Hans E Sørensen/Finn Lorentzen ÅBV 86

Herre Single Veteran 70

1 Niels Poulsen, Virum Sorgenfri BTK
2 Niels Ramberg, Virum Sorgenfri BTK
3 Erling Nielsen, Skensved IF
3 Carsten V. Nielsen, Silkeborg BTK
5 Hans E. Sørensen, ÅBV 86 Måske stævnets største overraskelse
5 John M. Poulsen, Silkeborg BTK
5 Gunnar Storm, Esrum BTK
5 Keld Lyngholm, Christiansbjerg IF (CIF)
9 Gert Jørgensen, Brønshøj Bordtennis
9 Jens-Erik Linde, Sisu/MBK

Mixed Double Veteran 60

3 K. Langberg/N Andersen ÅBV 86/ÅBV 86

<Til toppen>

RÆKKER/PULJER I SISU/MBK DOUBLE STÆVNE
7. MARTS 2018 • RESULTATLISTE
 
ELITE-RÆKKEN - 12
A-slutspil
1. Finn Jensen /
Erik Hjorth, Sisu/MBK
2. Tommy Samsing /
Jens-Erik Linde, Sisu/MBK
3. Jan Folkeman /
Gerner Groot, Randers BT
3. Keld Lyngholm /
Mogens Eriksen, CIF, Århus
5. Carsten V Nielsen /
John M Poulsen, Silkeborg
5. Henning Jacobsen /
Jan Locht, CIF, Århus
B-slutspil
1. Niels Andersen /
Jimmy Amdisen, ÅBV 86
2. Svend Gundahl /
Dennis Holm, ÅBV 86
3. Hans Erik Sørensen /
Finn Lorentzen, ÅBV 86

3. John Toudahl, Triton /
Svend E Schrøder, Sisu/MBK
5. Carsten Lundgaard /
Flemming Skovsen, Sisu/MBK
5. Helge Schultz /
Jørgen Schultz, Triton
A-RÆKKEN - 9
A-slutspil
1. Uffe Gaarde, OB /
Bent Ole Jakobsen , Sisu/MBK
2. Ib Ringgaard /
Lars Hilte Sørensen, Sisu/MBK
3. Jørn Søndergaard /
Niels Peter, ÅBV 86
3. Kirsten Langberg /
Jens Ole Hansen, ÅBV 86



 
B-slutspil
1. Knud Bjerregaard /
John Schmidt, Randers BT
2. Kjeld B Nielsen /
Jørgen Rasmussen, OB
3. Peter Gravesen, ÅBV 86 /
Jørn Eilertsen, ÅBV 86

3. Jim Barry Larsen /
Jimmy Samsing, Sisu/MBK
5. Preben Jacobsen /
Gustav Andersen, Auning

B-RÆKKEN - 12,5
A-slutspil
1. Christian Nørgaard /
Frank Møller, Silkeborg
2. Inge Clausen /
Stig Skovgaard, OB
3. Bent Christensen /
Jan Pedersen, Silkeborg
3. Klaus Pallesen /
Finn Andersen, Silkeborg
5. Preben Jørgensen /
Kurt Nielsen, OB
5. Vibeke Schneider /
Gert Sørensen, Sisu/MBK
B-slutspil
1. Tommy Jensen /
Jørgen Larsen, OB
2. Razem /
Claus Jacobsen, Sisu/MBK
3. Poul Frederiksen /
Eigil Lyhne, Sisu/MBK
3. Poul Erik Møllenberg /
Egon Gaarman, Sisu/MBK
5. Anders Krabbe /
Gert Malling, Silkeborg
5. Henning Kildsgaard /
Bjarne Axelsen, Silkeborg

RÆKKER/PULJER_I_SISU/MBK_DOUBLE_STÆVNE

<Til toppen>

ÅBV-SISU/MBK-OB- Vorup Fb den 18. oktober 2017
Elite-Rækken
1. Jens Erik Linde/Tommy Samsing, Sisu/MBK
2. Günter Harle/Finn Jensen, Sisu/MBK
3. Henning Jacobsen/Jan Locht, Sisu/MBK
A-rækken
1. Ib Ringgaard/Bent Ole Jacobsen, Sisu/MBK
2. Egon Gaarmann/Jørn Søndgård, ÅBV
3. Jim Barry Larsen/Jimmy Samsing, Sisu/MBK
B-rækken
1. John Schmidt/Knud Bjerregaard, Vorup fb
2. Keld Bøtger/Tommy Jensen, OB
3. Poul Erik Møllenberg/Kaj Berg-Nielsen, Sisu MBK
C+D-rækken
1. Anne-Lise Hansen/Gert Sørensen, Sisu/MBK
2. Hans Henrik Nielsen/Eigil Lyhne, Sisu/MBK
3. Erik Madsen/Ejner Eriksen, SISU/MBK

<Til toppen>

ÅBV - EBTK - Ribe den 6. september 2017
A-Rækken
1. Sven Gundahl, ÅBV - Vagn Jensen, EBTK

2. Niels Andersen, ÅBV - Flemming Stausholm, EBTK

3. Jimmy Amdisen, ÅBV - Henning Simonsen, Ribe

B-Rækken

1. Manfred Sørensen, ÅBV - Keld Pedersen, EBTK

2. Asger Hørlyck, ÅBV - Leif Knudsen, Ribe

3. Henri Sørensen, ÅBV - Niels C Andersen, EBTK

C-Rækken

1. Georg Laursen, ÅBV - Bjarne Nielsen, ÅBV

2. Grethe Simonsen, Ribe - Kjeld Jensen, EBTK

3. Lise Winther, ÅBV - Andre Zawadzki, EBTK

<Til toppen>

EBTK-Ribe-ÅBV den 9. maj 2017
A-Rækken
1. Jørgen Tagmose, EBTK - Aage Damhøj, EBTK
2. Hans Andreasen, EBTK - Bjarne Nielsen, ÅBV
B-Rækken
1. Bent Thuesen, EBTK - Flemming Friedrichsen, Ribe
2. Arne Clausen, EBTK - Preben Søgaard Larsen, Ribe
C-Rækken
1. Anna Lise Jepsen,EBTK - Per Skou Clausen ,
2. Jytte Storkehave, EBTK - John Winckler, ÅBV

<Til toppen>

OB-Stævne den 20. april 2017
Elite-rækken
3. Hans E Sørensen/Flemming Skovsen - ÅBV-SISU/MBK
4. Finn Lorentzen/Henning Jacobsen - ÅBV-SISU/MBK
Eliterækken B
2. Niels Andersen/Jimmy Amdisen - ÅBV
4. Dennis Holm/Kirsten Langberg - ÅBV
A-rækken
1. Søren Jensen/Peter Ø Madsen - ÅBV
A-rækken B
2. Peter Gravesen/Jørn Søndergaard - ÅBV-SISU/MBK

<Til toppen>

ÅBV-SISU/MBK-OB den 16. oktober 2016
Elite-Rækken
1. Hans E Sørensen - Dennis Holm, ÅBV
2. Jimmy Amdisen - Niels Andersen, ÅBV
3. Gerner Grot - Jan Folkerman, SISU/MBK
A-rækken
1. Preben Jørgensen - Kjeld Nielsen, OB
2. Jørgen Ejlertsen - Peter Gravesen, ÅBV
3. Uffe Gaarde - Jørgen Bredberg, OB
B-rækken
1. Kirsten Hechmann - Henrik Nielsen, OB
2. Kaj Jensen - Troels Bach, SISU/MBK
3. Sten Djervad - Henri Sørensen, ÅBV
C-rækken
1. John Knudsen - Jon Dommergaard, ÅBV
2. Henning Hansen - Erik Svane, OB
3. Vagn Sindberg - Erik Madsen, ÅBV, SISU/MBK
D-rækken
1. Eigil Holmfort - Ejner Jensen
2. Gudrun Nielsen - Tonny Broch, OB
3. Connie Amdisen - Preben Hansen, ÅBV

<Til toppen>

ÅBV- EBTK - Ribe den 9. september 2016
A-Rækken
1. Kurt Andersen, ÅBV - John Littau, EBTK

2. Jørgen Ejlertsen, ÅBV - Vagn Jensen, EBTK

3. Jimmy Amdisen, ÅBV - Henning Paulsen, EBTK

B-Rækken

1. Asger Hørlyk, ÅBV - Flemming Friedrichen, Ribe

2. Henri Sørensen, ÅBV - Niels Andersen, Ribe

3. John Olsen, ÅBV - Ole Tønning, EBTK

C-Rækken

1. Vagn Sindberg, ÅBV - Ella Nybo, EBTK

2. John Knudsen, ÅBV - Kjeld Jensen, Esbjerg

3. Birgit Sindberg, ÅBV - Peter Pedersen, EBTK

<Til toppen>

EBTK-Ribe-ÅBV den 10. maj 2016
A-Rækken
1. Kurt Andersen - Jørgen Tagmose, AaBV / EBTK
2. Erik Boje - Flemming Stausholm,  AaBV / EBTK
3. Jimmy Amdisen - Lene Schmidt, AaBV / EBTK
B-Rækken
1. Aage Damhøj - Lis Corbett, EBTK
2. J.P. Christensen - Jon Dommergaard, EBTK / AaBV
3. Kurt Hansen - Bruno Rasmussen, EBTK / AaBV
C-Rækken
1. Peter Rostgaard - Flemming Friederichsen, EBTK / Ribe
2. Arne Klausen - Ole Tønning, EBTK
3. Vagn H. Sørensen - Flemming Fialla, Ribe / EBTK

<Til toppen>

OB-Stævne den 14. april 2016
A-Rækken
1. Egon Gaarmann - Jørn Søndergaard, ÅBV
A-Rækken B
1. Sakib Masio - Peter Ø Madsen, ÅBV

 


<Til toppen>

ÅBV-SISU/MBK-OB den 14. oktober 2015
Elite-Rækken
1. Tommy Samsing - Jens Erik Linde, SISU/MBK
2. Finn Lorentzen - Gerner Groot, SISU/MBK
A-rækken
1. Egon Gaarmann - Jørn Søndergård, ÅBV
2. Ejner H Jensen - Jørgen Ejlertsen, ÅBV
B-rækken
1. Jim Barry Larsen - Eigil Lyhne, SISU/MBK
2. Jørgen Råen - Claus Aksglæde, OB
C-rækken
1. Kirsten Hechmann - Henrik Nielsen, OB
2. Connie Amdisen - Steen Djervad, ÅBV
D-rækken
1. Ejner Eriksen - Erik Madsen, SISU/MBK
2. Birthe Nielsen - Birthe Hjorth, OB

<Til toppen>

ÅBV- Esbjerg - Ribe den 9. september 2015
A-Rækken
1. Liss Corbett-Sakib Masio Esbjerg/ÅBV
2. Kirsten Langberg-Vagn Jensen Esbjerg/ÅBV
3. Børge Nielsen-Erik Boye Esbjerg/ÅBV
B-Rækken
1. Børge Nielsen-Hans Erik Barckman Esbjerg/ÅBV
2. Leif Jepsen-John Olsen Edbjerg/ÅBV
3. Jørgen Knippel-Connie Amdisen Esbjerg/ÅBV
3. Bent Thuesen-Hanne Pedersen Esbjerg/ÅBV
C-Rækken
1. John Knudsen-Per Skau Clausen ÅBV/Ribe
2. Dora Nielsen-Lise Winther Esbjerg/ÅBV
3. Hanne Skabelund-Grete Færch Simonsen ÅBV/Ribe

<Til toppen>

Esbjerg - Ribe - ÅBV den 5. maj 2015
A-Rækken
1. Niels Andersen, ÅBV - Wagn Hansen, Ribe
2. Hans Andreasen, EBTK, Henning Abildtrup, ÅBV
3. Jens Sørensen, EBTK - Ejner Jensen, ÅBV
B-Rækken
1. Kurt Hansen, EBTK - Erik Boje, ÅBV
2. Birthe Rasmussen, EBTK - Jon Dommergaard, ÅBV
3. Børge Nielsen, EBTK - Eigil Johansen, ÅBV
C-Rækken
1. Anna Lise Jepsen, EBTK- John Olsen, ÅBV
2. Birgit Lodberg, EBTK - Preben Larsen, Ribe
3. Erik Klein, EBTK - Grethe Færch Simonsen, Ribe

 


<Til toppen>

ÅBV-SISU/MBK-OB den 15. oktober 2014
Elite-Rækken
1. Tommy Samsing - Jens Erik Linde, SISU/MBK
2. Svend Gundahl - Henning Jacobsen, ÅBV-SISU/MBK
3. Finn Lorentzen - Hans E Sørensen, ÅBV
A-rækken
1. Kai Jensen - Chang Zhi Ye, ÅBV
2. Gert Vinkel - Tommy Jensen, OB
3. Jens P Hansen - Jørgen B Nielsen, OB
CUP: Egon Gaarmann - Eigil Lyhne, SISU/MBK
B-rækken
1. Jon Dommergård - Niels Jespersen, ÅBV
2. Kirsten Langberg - Claus Bank, ÅBV
3. Palle Andersen - Eigil Johansen, ÅBV
C-rækken
1. Helge Fabrin - Henning Hansen, OB
2. Vagn Sindberg - Eigil Petersen, ÅBV
3. Peter Sørensen - John Olsen, OB-ÅBV

<Til toppen>

ÅBV-Esbjerg den 10. september 2014
A-rækken
1. Henning Abildtrup - Jørgen Ejlertsen, ÅBV
2. Hans E Sørensen - Launy Andersen ÅBV/Esbjerg
3. Jimmy Amdisen - Hardy Olesen ÅBV/Esbjerg
3. Niels Andersen - Jørn Søndergard ÅBV
B-rækken
1. Erik Boye - Keld Petersen ÅBV/Esbjerg
2. Jørgen Knippel - Connie Amdisen Esbjerg/ÅBV
3. Niels Jespersen - Ella Nybo ÅBV/Esbjerg
C-rækken
1. Lise Winther - Bent Thomsen, ÅBV/Esbjerg
2. Thi Do - Dora Nielsen, ÅBV/Esbjerg
3. Vagn Sindberg - Leif Knudsen, ÅBV/Ribe

<Til toppen>

Esbjerg - ÅBV den 6. maj 2014
Pulje A
1. Niels Andersen,ÅBV - Hans Andreasen, EBTK
2. Manfred Sørensen, ÅBV - Peter Gravesen, ÅBV
3. Leif Christiansen, ÅBV - Børge Larsen, EBTK
3. Kim Kristoffersen, ÅBV - Kaj Holm, Ribe
3. Ejner Jensen, ÅBV - Finn Bjarnø, EBTK
Pulje B, Vinderfinale
1. Ole P, EBTK - John Olsen, ÅBV
2. Kurt H, EBTK - Jon D, ÅBV
Pulje B, Taberfinale
1. Launy A, EBTK - Steen D, ÅBV
2. Ella Nybo, EBTK - Eigil Johansen, ÅBV
Pulje C
1. Connie Amdisen, ÅBV - Henning Simonsen, Ribe
2. Ole Tønning, EBTK - Per Clausen, Ribe
3. Børge Mølgaard, EBTK - Niels Andersen, Ribe

<Til toppen>

Aarhus Veteran Open 2014
Herre Single 65
2. Jimmy Amdisen, ÅBV
Herre Double 60-65
3. Jimmy Amdisen-Niels Andersen, ÅBV
Herre Double 70
3. Egon Gaarman-John Toudahl, ÅBV/Triton

<Til toppen>

OB stævne den 10. april 2014
Elite rækken
2. Niels Andersen-Jimmy Amdisen, ÅBV
3. Finn Lorentzen-Finn Pedersen, ÅBV
A rækken
1. Hans E Sørensen-Jimmy Samsing, ÅBV/SISU-MBK
2. Egon Gaarmaan-Ejner H Jensen, ÅBV
B rækken
1. Peter Ø Madsen-Kim Christoffersen, ÅBV
C rækken
2. Bjarne Nielsen-Bent Walther, ÅBV
C Rækken B
1. Eigil Johansen-Steen Djervad, ÅBV

 


<Til toppen>

ÅBV-Esbjerg den 11. september 2013
A række
1. Kurt Andersen-Jens Sørensen ÅBV/Esbjerg
2.Henning Abildtrup--Hans Andersen ÅBV/Esbjerg
3.Niels Andersen--Åge Damhøj ÅBV/Esbjerg
3.Manfred Sørensen--Peter Ø Madsen ÅBV/ÅBV
B række
1.Chang--Leif Jepsen ÅBV/Esbjerg
2.Eigil Johansen--Finn Rønhøj ÅBV/Esbjerg
3.Knud Erik Henriksen--Hans Erik Barckman ÅBV/ÅBV
3.Gunter Møller--Bent Thuesen ÅBV/Esbjerg
C række
1.Mogens Keblovszki--Anna Lise Rhod ÅBV/Esbjerg
2.Eigil Petersen--Ruth Muff ÅBV/Esbjerg
3.John Knudsen--Peter Rostgaard ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Odense den 18. april 2013
Elite række
1. Niels Andersen-Jimmy Amdisen, ÅBV 86
2. Thomas Jacobsen-Tommy Samsing, ÅBV 86/Sisu-MBK
A række
2. Egon Gårmann-Ejner H Jensen, ÅBV 86
C række
2. John Olsen-John Knudsen, ÅBV 86

<Til toppen>

DM i Kjellerup den 6. - 7 april 2013
Veteran Hold 70
2. Svend Erik Schrøder-Finn Petersen, ÅBV 86
Veteran Double 65
2. Finn Lorentzen-Erling Nielsen, ÅBV 86/Slagelse

<Til toppen>

Aarhus Veteran Open den 16-17. februar 2013
Herre doubke 65
2. Niels Andersen-Jimmy Amdisen ÅBV 86
Herre Single 65
3. Jimmy Amdisen ÅBV 86

<Til toppen>

 

JM Veteran den 6. februar 2013, Søhøjlandet
Veteran 65 B single
1. Hans E Sørensen, ÅBV 86
B Veteran 65 B double
1. Hans E Sørensen/Flemming Skovsen, ÅBV 86/VIBY
Veteran 60 A double
3. Finn Lorentzen/Günther Harle, ÅBV 86/VIBY
Veteran 70 A double
 1. Finn Pedersen/Svend Erik Schrøder, ÅBV 86/IHF

 


<Til toppen>

ÅBV-SISU MBK-OB-VIBY den 17. 0ktober 2012
A rækken
1. Jens Erik Linde-Tommy Samsing, SISU/MBK
2. Dennis Holm-Henning Jacobsen, VIBY
3. Jimmy Amdisen-Niels Ivan Andersen, ÅBV
B rækken
1.Egon Gårdmann-Ejnar H Jensen, ÅBV
2. Ebbe Storm-Jørgen Rasmusser, OB
3. Preben Jørgensen-Jørgen Larsen, OB
C rækken
1. Leif Olesen-Eigil Johansen, ÅBV
2. Troels Bak-Einer Eriksen
3. John Winckler-Ib Nielsen ÅBV-SISU/MB
OBS: Der kan være fejl i rækkefølgen i C rækken pga. forkert udfyldte resultatsedler
D rækken
1. Jytte Kristensen- Conny Fabrin, OB
2. Gudrun Nielsen-Tonny Broch, SISU/MBK
3. Jonna Madsen-Judy Rasmussen, OB
CUP D rækken
Birgith Hjorth Hansen-Birthe Nielsen, OB

<Til toppen>

ÅBV-Esbjerg den 12. september 2012
A rækken
1.Søren Jensen - Peter Gravesen, ÅBV-ÅBV
2: Manfred Sørensen - Carsten Lundgaard, ÅBV-ÅBV
B rækken
1.Jørgen Ejlertsen - Bent Thuesen, ÅBV-Esbjerg
2: Claus Bank - Finn Rønhøj, ÅBV-Esbjerg
C rækken
1. Knud Erik Jensen - Peter Pedersen, ÅBV-Esbjerg
2: Bent Andersen - Dora Nielsen, ÅBV-Esbjerg

<Til toppen>

Esbjerg-ÅBV: Stævne den 8. maj 2012
A rækkens
1.Børge Larsen, Esbjerg - Peter Gravesen, ÅBV
B rækken
1.Knud, Esbjerg - Stenn Djervad, ÅBV
C rækken
1. Ella, Esbjerg - Connie Amdisen, ÅBV

<Til toppen>

DM Brønshøj den 14-15. april 2012
Hold 70
1. Finn Pedersen-Svend Erik Schrøder ÅBV 86:  Dansk Mester
Double 65
1. Finn Lorentzen-Erling Nielsen ÅBV86-Slagelse: Dansk Mester

<Til toppen>

Aarhus Veteran Open 18-19. februar 2012
Veteran 65 singler
3. Jimmy Amdisen
Veteran 65 doubler
2. Jimmy Amdisen-Niels Andersen
3. Finn Lorentzen-Hans E Sørensen

<Til toppen>

JM Veteran Silkeborg 15. februar 2012
Veteran 65 A singler
3. Jmmy Amdisen
Veteran 70 B singler
3. Ejner H Jensen
Veteran Dame 70 single
1. Connie Amdisen
Veteran 65 A doubler
2. Niels Andersen-Jimmy Amdisen
Veteran 65 B doubler
2. Kim Christoffersen-Egon Gaarmann
3. Leif Christiansen-Carsten Lundgaard

<Til toppen>Landsdelsmesterskaber den 5. januar 2012

Landsdelsmesterskaber den 5. januar 2012
Single veteran A
1. Niels Andersen
Single veteran D
1. Henning Tjerrild
Åben række 1
3. Jimmy Amdisen
Doubler veteran A
1. Niels Andersen-Jimmy Amdisen
Doubler veteran D
1. Kim Christoffersen-Henning Tjerrild

 


<Til toppen>

ÅBV-OB-SISU/MBK-Viby:  Stævne den 19. oktober 2011
A rækken
1. Jimmy Samsing - Jens Erik Linde, SISU/MBK
2. Jimmy Amdisen - Kurt Andersen, ÅBV
3. Jan Locht - Tommy Samsing, SISU/MBK
B rækken
1. Chang - John Olsen, ÅBV
2. Thomas Jacobsen - Kim Christoffersen, ÅBV
3. Jens P Hansen - Jørgen Rasmussen, OB
C rækken
1. Preben Jørgensen - Jørgen Larsen, OB
2. Troels Bak - Ejnar Mikkelsen, SISU/MBK
3. Peter Hildebrandt - Grete Dideriksen, OB
D rækken
1. Gudrun Nielsen - Tonny Broch, SISU/MBK
2: Jytte Kristensen - Conny Fabrin, OB
3. Bodil Vennergaard - Ruth Antonsen
CUP
1. Judy Rasmussen - Jonna Madsen, OB

<Til toppen>

ÅBV - Esbjerg: Stævne den 13. september 2011
A rækken
1. Manfred Sørensen - Niels Andersen, ÅBV/ÅBV
2. Hans E Sørensen - Hans, ÅBV/Esbjerg
3. Henning Abildtrup - Hardy, ÅBV/Esbjerg
B rækken
1.Jørgen Ejlertsen - Jytte, ÅBV/Esbjerg
2. Steen Djervad - Knud S, ÅBV/Esbjerg
3. Jon B Frandsen - Børge N, ÅBV-Esbjerg
CUP: John Knudsen - Arne, ÅBV/Esbjerg
C rækken
1. Hanne Petersen - Bent Thomsen, ÅBV/Esbjerg
2. Elly Arndal - Bent Thuesen, ÅBV-Esbjerg
3. Connie Amdisen - Dora, ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Esbjerg-ÅBV: Stævne den 10. maj 2011
A rækken
1.Manfred Sørensen - Hans, ÅBV/Esbjerg
B rækken
1.Jørgen Jørgensen - Jytte, ÅBV/Esbjerg
C rækken
1. Carlo Hansen - Børge, ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Bordtennis: Stævne i Odense den 27. april 2011
A-række:
1: Finn Lorentzen - Finn Pedersen, ÅBV
2: Niels Andersen - Henning Abildtrup, ÅBV
B-række:
1: Thomas Jacobsen - Jørn Jensen, ÅBV
3: Henning Tjerrild - Kim Christoffersen, ÅBV

<Til toppen>

Landsmesterskaber Fuglsø 18. - 20. marts 2011
Herre Veteran A Single:
2: Jimmy Amdisen, ÅBV
Herre Veteran C Double:
3: Thomas Jacobsen/Lars Gredsted,  ÅBV/Fredericia
Herre Veteran D Double
1: Kim Christoffersen/Henning Tjerrild, ÅBV
Åben række 4:
3: Hans E Sørensen, ÅBV
OB+Veteran A Double
2: Jimmy Amdisen/Hans E Sørensen, ÅBV

<Til toppen>

JM Veteran: Silkeborg 16. februar 2011
Resultater for ÅBV:
Veteran 60 A Single:
3: Jimmy Amdisen. ÅBV 86
Veteran 60 B Single:
3: Jan Locht, CIF/ÅBV 86
Veteran 60 A Double:
3: Jimmy Amdisen- Søren Jensen, ÅBV 86
Veteran 65 B Single:
3: Svend Gundahl, ÅBV 86
Veteran 60 B Double:
2: Hans E Sørensen-Jan Locht, ÅBV 86/CIF
3: Connie Amdisen-Preben-Madsen, ÅBV 86/Søhøjlandet
Veteran 65 Double:
1: Svend Gundahl-Carsten Lundgaard, ÅBV 86/Viby BTK
3: Leif Christiansen-Egon Gaarman, ÅBV 86
Veteran 60 Single:
3: Søren Jensen, ÅBV 86

 


<Til toppen>

ÅBV:
Bordtennis: ÅBV, OB, SISU-MBK den 20. oktober 2010
Elite rækken:
1: Søren Jensen-Jan Locht, ÅBV
2: Niels Andersen-Kurt Andersen, ÅBV
3: Jimmy Samsing-Jens Erik Linde, SISU/MBK
A-rækken:
1: Thomas Jacobsen-Ib Nielsen, ÅBV
2: Jørn Jensen-Chang, ÅBV
3: Günter Møller-Henning Tjerrild, ÅBV
B-Række:
1: Jørn Larsen-Preben Jørgensen, OB
2: Vagn Jensen-Erik Nielsen, Sisu/MBK
3: Leif Olesen-John Olsen, ÅBV
C-rækken:
1: Connie Amdisen-Erik Boye, ÅBV
2: John Knudsen-Bent Andersen, ÅBV
3: Ebbe Hansen-Sonja Madsen, ÅBV-OB

<Til toppen>

Vikingetræf Auning den 2. oktober 2010
A rækken veteran singler
1. Jens Erik Linde Sisu/MBK
2. Jimmy Amdisen ÅBV
3. Finn Lorentzen ÅBV
Veteran A doubler
1.Jens Erik Linde - Thomas Jacobsen Sisu/MBK-ÅBV
2. Jimmy Amdisen - Niels Andersen ÅBV
3. Søren Jensen - Finn Lorentzen ÅBV
Veteran B doubler
1. Leif Christiansen - Hans Erik Sørensen ÅBV
3. Kim Christoffersen - Henning Tjerrild ÅBV
Veteran C doubler
1. Aase Mosumgaard - Otto Lang ÅBV
3. Connie Amdisen - John Melkinn ÅBV

<Til toppen>

ÅBV - Esbjerg: Stævne den 13. maj 2010
A rækken
1.Manfred Sørensen - Peter Gravesen ÅBV/ÅBV
2.Chang - Ejner H Jensen ÅBV/ÅBV
1.CUP Kurt Andersen - Hardy ÅBV/Esbjerg
B rækken
1.Ib Nielsen - Frede ÅBV/Esbjerg
2. Gunter Møller - Orla Lyst ÅBV/Esbjerg
1.CUP Jon B Frandsen - Knud ÅBV/Esbjerg
C rækken
1. John Knudsen - Børge N ÅBV/Esbjerg
2.Ebbe Hansen - Kirsten ÅBV/Esbjerg
1. CUP Connie Amdisen - Rinn R ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Esbjerg - ÅBV: Stævne den 11. maj 2010
A rækken
1.Thomas Jacobsen--Verner  ÅBV/Esbjerg
2.Peter Gravesen--Vagn Jensen ÅBV/Esbjerg
1.CUP Niels Andersen--Jørgen Peter ÅBV/Esbjerg
B rækken
1.Bent Walther--Annelise ÅBV/Esbjerg
2.John Winckler--Max Klein ÅBV/Ebjerg
1.CUP Anne Marie--Svend C Ebjerg/Esbjerg
C rækken
1. Børge Larsen--Jenny Larsen Esbjerg/Esbjerg
2.John Knudsen--Ingvar ÅBV/Esbjerg
1. CUP Bent Andersen--Kirsten Jensen ABV/Esbjerg

<Til toppen>

DM for veteraner Randers den 11. april 2010
Herre Single 80:
2: Otto Lang, ÅBV
HerreDouble 75:
3: Otto Lang, ÅBV og Poul Sandberg, KFUM København
Mixdouble 70:
2: Aase Mosumgaard og Otto Lang, ÅBV
Dame Double 65:
2: Aase Mosumgaard, ÅBV og Gudrun Nielsen, SISU MBK
Dame Single 75:
1: Aase Mosumgaard, ÅBV

<Til toppen>

Landsmesterskaber Fuglsø 5. - 7. marts 2010
Herre Veteran A Single:
2: Svend Erik Schrøder, ÅBV
3: Jimmy Amdisen, ÅBV
Herre Veteran A Double:
2: Svend Erik Schrøder - Jimmy Amdisen, ÅBV
Åben række 2:
2: Jimmy Amdisen, ÅBV
Dame Veteran C hold:
1: Connie Amdisen, ÅBV - Lilli Pedersen, Skovby
Dame Veteran D Double:
1: Connie Amdisen, ÅBV - Anne Christoffersen, DGI Nord
Senior Klasse 5 Mix Double:
1: Henning Tjerrild, ÅBV - Mette Arvidson, Sydøstjylland

<Til toppen>

Jyske Mesterskaber for veteraner:
Silkeborg Sportscenter den
17. februar 2010
Herre 60 A rækken
3: Jimmy Amdisen

Herre 60 B rækken

1: Hans E Sørensen
Herre 65 B rækken

3: Leif Christiansen

Herre 70 Rækken

2: Søren Jensen

Herre 75 Rækken
3: Otto Lang
Dame Single
1: Aase Mosumgaard
3: Connie Amdisen
Herre 60 A Doubler

3: Hans E Sørensen - Jimmy Amdisen

Herre 60 B Doubler
3: Leif Christiansen - Peter Gravesen
Herre 65 A Doubler
1: Søren Jensen - Finn Pedersen
Herre 70 B+75 B Doubler
3: Aase Mosumgaard - Otto Lang

 


<Til toppen>

ÅBV stævne:
ÅBV, SISU/MBK og Odense den 14. oktober 2009
A-række:

A 1: Lars Riget--Jimmy Amdisen ÅBV

A 2: Niels Andersen—Hans E Sørensen ÅBV

A 3: Bent Holgaard - Svend Erik Schrøder
B-række:

B 1: Jens Peter Hansen—Jørgen Rasmussen OB

B 2: Ebbe Frederiksen—Thorkild Petersen OB

B 3: Grethe Dideriksen—Ivan Hansen OB
C-række:

C 1: Egon Pedersen—Tommy Jensen OB

C 2: Benny Jensen—Jørgen Larsen OB

C 3: Erik Nielsen—Vagn Jensen Sisu/MBK
D-række
D 1: Ejner Eriksen—Jørn Blendstrup Sisu/MBK
D 2: Erik Madsen—Erik Rost Sisu/MBK
D 3: Knud Erik Henriksen—Jon B Frandsen  ÅBV

<Til toppen>

ÅBV stævne:
ÅBV-Esbjerg den 7. september 2009
A-række:

A 1: Søren Jensen - Hans ÅBV/Esbjerg

A 2: Thomas Jacobsen - Børge Larsen ÅBV/Esbjerg

A 3: Peter Gravesen - Jens Sørensen ÅBV/Esbjerg
B-række:

B 1: Henning Tjerrild - Jørgen J ÅBV/Esbjerg

B 2: Ebbe Hansen - Knud Petersen ÅBV/Esbjerg

B 3: Zhu Bao - Carsten Larsen ÅBV/Esbjerg
C-række:

C 1: Jørn Jensen - Elsa Søballe ÅBV/ÅBV

C 2: Erik Boye - Børge Nielsen ÅBV/Esbjerg

C 3: Sonja Petersen - Ruth Muff ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Esbjerg stævne:
Esbjerg - ÅBV den 12. maj 2009
A-række:

A 1: Henning Tjerrild--Hans ÅBV/EBTK

A 2 Cup: Thomas Jacobsen--Henning ÅBV/EBTK

B-række:

B 1: Ebbe Hansen--Max Klein ÅBV/EBTK

B 2 Cup: Bent Walter--Ella Nybo ÅBV/EBTK 

C-række:

C 1: Benny Arndal-- Karen Weth ÅBV/EBTK

C 2 cup: Ketty --Bent Thomsen EBTK/EBTK

<Til toppen>

Odense Boldklub 2009
Bordtennis: Stævne i Odense den 22. april 2009
A-række:
1: Niels Andersen - Henning Abildtrup, ÅBV
2: Søren Jensen - Finn Lorentzen, ÅBV
B-række:
1: Bent Andersen - Egon Pedersen, OB
2: Åse Mosumgaard - Otto Lang, ÅBV
C-Række:
1: Jan Bihrmann - Egon Gaarman, SISU/MBK
2: Kate Christensen - Ole Christensen, OB
D-række:
1: Eigil Lyhne - Erik Madsen, SISU/MBK
2: Eigil Petersen - Hanne Petersen, ÅBV

<Til toppen>

DM Veteran i Århus den 5. april 2009
Veteran 75, DS
1; Aase Mosumgaard, ÅBV 1986
Veteran 70, HD
3; Ejnar Hans Jensen/Arne Sørensen, ÅBV 86/Viby
Veteran 65, HS
3; Finn Pedersen, ÅBV 1986
Veteran 80, HS
2; Otto Lang, ÅBV 1986
Veteran 70, MD
2; Aase Mosumgaard/Otto Lang, ÅBV 1986
Veteran 75, HD
3; Otto Lang / P Sandberg, ÅBV 86 / KFUM

<Til toppen>

Resultatliste Landsmesterskaber Fuglsø 13 - 15 Marts 2009

Herre Old Boys A + Veteran A

1

Jimmy Amdisen

DGI Østjylland

Hold

1

Niels Andersen

DGI Østjylland

Herre Veteran D  Hold

1

Henning Therrild

DGI Østjylland

 

1

Knud E. Mikkelsen

DGI Østjylland

Old Girls D 2

1

Connie Amdisen

DGI Østjylland

Oldies D MIX DOUBLE

1

Conni Amdisen

DGI Østjylland

 

1

Henning Therrild

DGI Østjylland

<Til toppen>

Århus Veteran Open ved SISU/MBK
den 28. feb. - 1. marts 2009
Herre 65 single
3: Finn Pedersen
Herre 60 double
3: Finn Lorentzen-Niels Andersen
Herre 65-70 Double
1: Finn Pedersen-Dennis Holm ÅBV/Viby BTK
MIX 60-70
Niels Andersen-Karin Stokke ÅBV/Nor

<Til toppen>

Resultatliste Jyske Mesterskaber i Silkeborg Sportscenter for Veteraner d 11-02-2009
Herre 60 B rækken
3: Thomas Jacobsen

Herre 65 A rækken

3: Finn Lorentzen
Herre 65 B rækken

2: Leif Christiansen

3: Henning Tjerrild

Dame Single

1: Aase Mosumgaard

3: Connie Amdisen

Herre 65 A Doubler

2: Søren  Jensen—Finn Lorentzen

Herre 65 B Doubler

3 Henning Tjerrild—Connie Amdisen

Herre 70 B+75 B Doubler

3 Aase Mosumgaard--Otto Lang

<Til toppen>

Landsdelmesterskaber i Assentoft den 1. februar 2009
Herre Veteran Double A
1: Henning Abildtrup----Jimmy Amdisen
Veteran single A
2: Jimmy Amdisen
Dame Single Veteran C
1: Connie Amdisen

 


<Til toppen>

ÅBV:
Bordtennis: ÅBV, OB, SISU-MBK den 15. oktober 2008
Elite rækken:
1: Søren Jensen-Finn Lorentzen, ÅBV
2: Kurt Andersen-Jimmy Amdissen, ÅBV
3: Nils Andersen-Henning Abildtrup, ÅBV
A-rækken:
1: Leif Christiansen-Jørgen Jørgensen, ÅBV
2: Ebbe Frederiksen-Thorkild Petersen, OB
3: Ivan Hansen-Jens Peter Hansen, OB
B-Række:
1: Egon Pedersen-Jørgen Rasmussen, OB
2: Bjarne Nielsen-Leif Gelvad, ÅBV
3: Grete Dideriksen-Benny Jensen, OB
C-rækken:
1: Knud Eriksen-Ejner Eriksen, SISU-MBK
2: Erik  Madsen-Erik Rost, SISU_MBK
3: Jytte Christensen-Flemming Madsen, OB

<Til toppen>

ÅBV stævne:
ÅBV - Esbjerg den 15.09.2008
A-række:
1: John Eley-Børge Larsen, ÅBV/Esbjerg
2: Kurt Andersen-Keld Silkjær, ÅBV
3: Søren Jensen-Carsten O, ÅBV/Esbjerg
3: Jørgen Jørgensen-Thomas Jacobsen, ÅBV
B-række:
1: Henning Tjerrild- Frede, ÅBV/Esbjerg
2: Niels Jespersen-Carsten Larsen, ÅBV/Esbjerg
3: Bjarne Nielsen-Jørn Jørgensen, ÅBV
3: Elsa Søballe-Børge Jensen, ÅBV/Esbjerg
C-række:
1: Connie Amdissen-Børge Nielsen, ÅBV/Esbjerg
2: Elly Arndal-Ingvar, ÅBV/Esbjerg
3: Tove Nielsen-Bent Thomsen, ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>

Odense Boldklub
Bordtennis: Ældre stævne den 23. april 2008
Stævnet afvikles som et double-stævne.
A-række: Pulje Elite:
1: Jimmy Amdissen - Henning Abildtrup, ÅBV
A-række: Pulje A:
1: Peter Graversen - Manfred Sørensen, ÅBV
2: John Olsen - Thomas Jakobsen, ÅBV
B-Række:
2: John Winckler - Arne Blom, ÅBV

<Til toppen>

DGI Landsmesterskaber 28 - 30. marts 2008
Fuglsøcentret
Herre Elite-veteran Single:
3: Jimmy Amdissen
3: Henning Abildtrup
Dame Veteran C-Double:
1: Bente Sørensen - Conny Amdissen
Holdkampe Old Girls C:
1: Majbrit Nielsen-Conny Amdissen-Bente Sørensen
Veteran Elite Mix Double C:
1: Henning Abildtrup-Lilly Pedersen (Skovby)
2: Majbritt Nielsen-Niels Ivan Andersen
Herre Veteran A single:
2: Manfred Sørensen
Veteran Elite Double:
2: Niels Ivan Andersen-Henning Abildtrup
Veteran Elite Hold:
2: Niels Ivan Andersen-Henning Abildtrup

 


<Til toppen>

ÅBV stævne:
ÅBV - SISU MBK - Odense den 17.10.2007
Elite-række:
1: Jimmy Amdissen-Kurt Andersen, ÅBV
2: Finn Pedersen-Bent Holgaard, ÅBV
3: Niels Andersen-Henning Abildtrup, ÅBV
A-række:
1: John Olsen-Kai Jensen, ÅBV
2: Leif Olesen-Peter Graversen, ÅBV
3: Leif Christiansen-Manfred Sørensen, ÅBV
B-række:
1: Anton Sørensen-Niels Jespersen, ÅBV
2: Hans Jørgen Andersen-Svend Åge Jensen, OB
3: Jørn Jensen-Ebbe Hansen, ÅBV
C-række:
1: Einer Eriksen-Erik Rost, SISU MBK
2: Majbritt Nielsen-Preben Tolboe
3: Poul E Christensen-Leif Dideriksen

<Til toppen>

ÅBV stævne:
ÅBV - Esbjerg den 17.09.2007
A-række:
1: Søren Jensen-Vagn Jensen, ÅBV/Esbjerg
2: Thomas Jakobsen-Shau Bao
3: Peter Graversen-Børge Larsen, ÅBV/Esbjerg
B-række:
1: Jens Strøbeck-Finn Kofoed, ÅBV/Esbjerg
2: Elsa Søballe-Curt Jensen, ÅBV/Esbjerg
3: John Winckler-Ruth Muff, ÅBV/Esbjerg
C-række:
1: Bent Andersen-Karen Veth, ÅBV/Esbjerg
2: Sonja Pedersen-Dora Nielsen, ÅBV/Esbjerg
3: Jens Lillibæk-Jenny Larsen, ÅBV/Esbjerg

<Til toppen>